پروژه ها
 
 
 
مجموعه آموزشي علوم ابتدايي(2)

گزارش مراحل اجرای مجموعه آموزشی علوم ابتدایی

فیلمنامه:
قبل از شروع نگارش فیلمنامه طی 6 جلسه مفاهیم موردنظر و عنوان برنامه ها مشخص شد.کارشناسان علمی برنامه با توجه به نتایج به دست آمده در جلسات،رئوس مطالب علمی هر قسمت را تهیه نموده و در اختیار گروه فیلمنامه نویس قرار دادند.با توجه به دقتی که فیلمنامه نویس اعمال می کرد،نوشتن فیلمنامه هر برنامه حداقل به2وحداکثر به4بار بازنویسی انجامید.این مرحله از اواخر آذر ماه 81 شروع شد و تا نیمه اول فروردین ماه 82 ادامه یافت.
استوری بورد:
فیلمنا مه های هر قسمت توسط کارگردان، گرافیست و انیماتور به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و دکوپاژ شد.بر همین اساس برای هر قسمت استوری بورد جداگانه ای تهیه شد که در این استوری بوردها،حرکت ها،زمان بندی حرکت ها و بافت گرافیکی هر برنامه به دقت مشخص شدند.این مرحله از اسفند ماه 81 شروع شد و به تدریج همزمان با ساخته شدن انیمیشن ها پیش رفت و در اوایل اردیبهشت ماه 82 به پایان رسید.

برنامه ریزی:
به دلیل تامین بودجه مورد نیاز پروژه در آخرین روزهای سال1381،27 اسفند ماه،زمان اجرای انیمیشن های سه بعدی،دو بعدی،ایده های گرافیکی و پلان های تلفیقی با توجه به تعطیلات نوروز،از 6 فرودین تا 5 تیر ماه 82 تعیین شد و برای هر هفته بر اساس تعداد برنامه ها و پلان ها،برنامه ریزی دقیقی صورت گرفت که در پایان هر هفته پیشرفت کار با برنامه پیش بینی شده مقایسه و کنترل می شد.به دلیل کوتاه بودن زمان اجرای پروژه و در نتیجه سخت بودن شرایط کاری،روزانه حدود 12 ساعت کار پیش بینی شده بود که در صورت نیاز روزهای تعطیل هم به این ساعت های کاری اضافه می شد.

تولید انیمیشن:
قبل از شروع به تولید پلان های برنامه،به دلیل پاره ای ملاحظات فنی،پوسته جدیدی برای شخصیت انیمیشنی برنامه تهیه شد تا قابلیت های حرکتی تازه ای پیدا کند و بدینوسیله امکان اجرای حرکاتی که قبلا میسر نبود فراهم شود.در مجموعه قبلی هنگام تنظیم لب های شخصیت انیمیشنی بر اساس گفتار متن،زمان ادای کلمات و جملات مشخص می شد و بر اساس این زمان بندی لب های شخصیت متحرک سازی می شد که همخوانی آن با صدای گوینده از دقت بالایی برخوردار نبود و هنگام ضبط گفتار زمان زیادی صرف تطبیق گفتار با حرکت لب های شخصیت می شد. در مجموعه جدید علاوه بر زمانبندی گفتار،تمامی متن یکباربوسیله رایانه ضبط وهمزمان با طراحی حرکات،حرکت لب های شخصیت نیز براساس صداها تنظیم شد که علی رغم صرف زمان نسبتا بیشتری برای ساخت،نتیجه بسیار مطلوب بود. با وجود محدودیتی که از نظر زمان برای گروه وجود داشت،ولی همه تلاش گروه بر این بود تا بتواند تنوعی در انیمیشن ها ایجاد کند.به همین منظور برای هر برنامه پس زمینه و گرافیک جداگانه ای طراحی شد و هیچ یک از حرکت ها و الگوهای به کار رفته در انیمیشن ها تکرار نشد و سعی شد در هر برنامه از 1 یا 2 پلان تلفیقی زنده و انیمیشن استفاده شود.این بخش از برنامه هم علی رغم حجم بالای انیمیشن ها به طور همزمان با فعا لیت های دیگر اجرا شد و از اوایل فروردین شروع شد و در اوایل تیر ماه به پایان رسید.

گرافیک،وله و تیتراژ:
با توجه به دکوپاژ و استوری بورد،بخش هایی از فیلمنامه به صورت گرافیک دو بعدی با فضای مناسب حال و هوای دانش آموزان دوره ابتدایی ساخته شد تا علاوه بر اجرای ایده های مختلف،تنوعی هم از لحاظ گرافیک کلی برنامه ها ایجاد شود.همچنین برای هر برنامه بافت گرافیکی مشخص و متناسب با محتوای برنامه در نظر گرفته و طراحی هایی هم برای وله ها و تیتراژ انجام شد که به تدریج در طول پروژه مرحله به مرحله به اجرا در آمد.

تصویربرداری:
تصویربرداری مجموعه تصاویر مورد نیاز قسمت های مختلف با توجه به شرایط ویژه پروژه و با مشخص شدن خطوط کلی فیلمنامه از دی ماه شروع شد و طی سفرهایی که گروه سازنده به نقاط مختلف کشور برای تهیه برنامه های دیگر داشت،تصاویر مورد نیاز برنامه های این پروژه نیز تصویربرداری شد.این مرحله نیز تا هفته اول تیرماه طول کشید.مجمو عه این تصاویراز طریق اعزام گروه به کرج،قزوین،خمین،قم،آبادان،مشهد،شهرهای خط کناره شمال،جاده هراز،فیروزکوه،کن ومراکزی مانندسازمان آب وفاضلاب،هواشناسی،فرودگاه پیام و....فراهم شد.

تصاویرآرشیوی:
سازندگان این مجموعه بر این باور بودند که یکی از جذابیت های این برنامه استفاده از پلان های غیرتکراری و زیباست و تا آنجا که شرایط اجازه می داد کوشیدند که پلان های استفاده شده دارای این ویژگی باشد،ولی در پاره ای موارد که موضوع برنامه ایجاب می کرد از تعداد کمی پلان آرشیوی هم استفاده شده است مثل پلان هایی از قطب و جانوران قطبی،حیوانات زیر آب و تصاویری از کهکشان و منظومه شمسی.

تدوین:
همزمان با اجرای انیمیشن ها،با آماده شدن انیمیشن های هر برنامه،بخشهای انیمیشن جداگانه تدوین ودر صورت نیاز اصلاح می شد.به تدریج با آماده شدن بخش های دیگر هر برنامه،تدوین کلی برنامه ها نیز از اواسط اردیبهشت ماه آغاز شد و در اواسط تیر ماه به پایان رسید.

صدابرداری:
همانگونه که قبلا اشاره شد،تطبیق حرکت لب های شخصیت با گفتار در زمان ساخت انیمیشن ها با وسواس زیاد صورت گرفت.بعد از تدوین و تکمیل قسمت ها،گفتار کل برنامه ها در 4 جلسه ضبط و آماده شد و سپس به رایانه انتقال یافت و از نظر همزمانی با حرکت لب ها شخصیت نیز تطبیق پیدا کرد.

صداگذاری:
مرحله صداگذاری که از زمان تدوین بخش های مختلف برنامه شروع شده بود در این مرحله تکمیل شد.

موسیقی:
با اماده شدن برنامه ها،هر برنامه به صورت یک فایل تصویری و صوتی در اختیار آهنگساز قرار گرفت و برای همه قسمت های برنامه موسیقی ساخته شد که این مرحله هم نزدیک به یک ماه طول کشید.

ترانه:
در اواسط مرحله ساخت موسیقی تصمیم گرفته شد 2 ترانه برای ابتدا و انتهای هر قسمت ساخته شود.ترانه ها ساخته شدند ولی چون اجرای آنها با توجه به محدودیت زمانی متناسب با کیفیت سایر قسمت های برنامه نبود حذف و از موسیقی برای تیتراژ ابتدا و انتها استفاده شد.

میکس:
با آماده شدن موسیقی،کل برنامه ها که قبلا صداگذاری شده بودند،در مدت 4 روز میکس شدند.

کارشناسی پایانی:
به دلیل اینکه در مرحله نگارش فیلمنامه و ساخت برنامه ها نظر کارشناسان علمی دقیقا  لحاظ شده بودودر طو ل اجرای پروژه نیز،برابر توافق قبلی،یکی از کارشناسان سر صحنه  فیلمبرداری حضور داشت و در زمان اجرای انیمیشن ها نیز رابطه تنگاتنگی بین گروه  سازنده و کارشناسان علمی برنامه برقرار بود،این مرحله تقریبا بدون هیچ اشکال عمده ای  در مدت زمان کوتاهی انجام شد. زمان اجرای پروژه،با پایان گرفتن تدوین هر  قسمت،کارشناسان برنامه قسمت مورد نظر را قبل از صداگذاری کنترل می کردند و در  پایان نیز با اتمام صداگذاری و مراحل فنی،برنامه ها یک بار دیگر توسط کارشناسان علمی  دیده و جز چند اشکال کوچک که به سادگی برطرف شد،مجموعه از نظر کارشناسی علمی  با مشکلی مواجه نشدوکل 13 قسمت برنامه در اواخر مرداد ماه 1382 تحویل داده شد.
                                                                                  

زمان بخش های مختلف مجموعه:

         -زمان کل برنامه                        200 دقیقه
         -زمان انیمیشن سه بعدی                  54 دقیقه
         -زمان وله های کامپیوتری مختلف        1 دقیقه
         -زمان انیمیشن دو بعدی                    8 دقیقه
         -زمان پلان های آرشیوی استفاده شده   12 دقیقه  

مجری طرح                                                       رحمت...محرابی                                                                   طراح شخصیت،گرافیک و استوریبورد                  حمید رضا پور دیلمی
انیمیشن                                                     بهزاد رجبی پور
ناظر علمی                                                  محمود امانی
موسیقی                                                    مهدی خیر خواهی
کارشناس                                                   احمد حسینی
گویندگان                                                    شوکت حجت ، حمید رضا آشتیانی پور
نویسنده فیلمنامه                                        حمیدرضا پور علی محمد
کارگردان                                                     رضا ضیائی دوستان
صدابرداری                                                  علیرضا نکولعل تک
صداگذاری و میکس                                      محمد علی امیدی
مسئول فنی                                              محمود رضایی نژاد، شاهرخ نیک پور مطلق