پروژه ها
 
 
 
بسته آموزشی علوم اول ابتدایی
 
 

فیلمنامه:

با توجه به اینکه برای اولین بار تولید یک بسته آموزشی در دستور کار قرار می گرفت و هماهنگی بین اجزای یک بسته آموزشی از ویژگی های بارز آن است ضمن هماهنگی با سرپرست گروه تالیف قرار شد که از گروه سازنده فیلم هم نماینده ای در جلسات تالیف کتاب حاضر باشد تا طرفین ضمن آشنایی بیشتر با ایده ها ی همدیگر به درک متقابلی از هم برسند و بتوانند برای انجام یک کار گروهی در یک زمان بسیار محدود به بیشترین هماهنگی دست یابند. از تعدادی از این جلسات هم تصویربرداری شد تا در بخش های مختلف از آنها استفاده شود. پروژه در 5 تیر ماه وارد فاز اجرایی شد و اولین نسخه فیلمنامه که مربوط به درس سوم بود در 15 تیر ماه آماده و برای تایید در اختیار سرپرست گروه تالیف و مولف درس سوم قرار گرفت. برای نگارش فیلمنامه پس از شرکت در جلسات تالیف کتب، طی 3 جلسه با حضور سرپرست گروه تالیف فیلمنامه نویس و کارگردان یک بار دیگر کل درس ها مرور و نکات مهم مورد نظر مولف در هر درس مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفته شد که فیلمنامه درس های اول و دوم کتاب به دلیل ویژگی های خاصی که دارند در آخرین مرحله نوشته شود. هر فیلمنامه پس از آماده شدن در اختیار سرپرست گروه تالیف و مولف هر درس قرار می گرفت و پس از کسب نظرات آنان بازنویسی و برای تایید نهایی مجددا در اختیار آنها قرار می گرفت و پس از تایید وارد مرحله تولید می شد. تعداد دفعات بازنویسی فیلمنامه ها از 2 بار برای بعضی قسمتها تا 5 بار برای تعدادی از برنامه ها در نوسان بود.این مرحله تا هفتم مرداد ماه به طول انجامید .

 

استوری بورد:

فیلمنا مه های هر قسمت توسط کارگردان، گرافیست و انیماتور به دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و دکوپاژ شد. بر همین اساس برای هر قسمت استوری بورد جداگانه ای تهیه شد که در این استوری بوردها،حرکت ها،زمان بندی حرکت ها  و   بافت  گرافیکی  هر  برنامه به دقت  مشخص  شدند. با آماده شدن فیلم نامه ها علاوه بر استوری بورد کل گفتار شخصیت ها یک بار با زمان بندی مشخص شده در استوری بورد، صدابرداری و به صورت فایل های صوتی جداگانه برای هر پلان در اختیار انیماتورها قرار گرفته تا تولید انیمیشن ها با سرعت و دقت بیشتری صورت گیرد.

 

 

برنامه ریزی:

به دلیل زمان محدودی که تا پایان پروژه باقی بود زمان اجرای انیمیشن های سه بعدی،دو بعدی،ایده های گرافیکی و پلان های تلفیقی با توجه به در پیش بودن سال تحصیلی جدید 15 مرداد1390 تعیین شد و برای هر هفته بر اساس تعداد برنامه ها و پلان ها،برنامه ریزی دقیقی صورت گرفت که در پایان هر هفته پیشرفت کار با برنامه پیش بینی شده مقایسه و کنترل می شد.به دلیل کوتاه بودن زمان اجرای پروژه و در نتیجه سخت بودن شرایط کاری،روزانه حدود 12 ساعت کار پیش بینی شده بود .

 

تولید انیمیشن:

با توجه به تهیه پوسته جدیدی برای شخصیت انیمیشنی در سال گذشته بدون هیچ وقفه ای تولید انیمیشن همزمان با آماده شدن هر قسمت از فیلم نامه شروع شد. با وجود محدودیتی که از نظر زمان برای گروه وجود داشت، همه تلاش گروه بر این بود تا بتواند تنوعی در انیمیشن ها ایجاد کند.به همین منظور و با توجه به ویزگی های دانش آموزان سال اول ابتدایی تصمیم به خذف "صفحه یادداشت" و جایگزینی نوعی "مکعب حروف" گرفته شد که نمونه اولیه آن تهیه و به تایید ناظر پروژه رسید و برای تمامی عنوان قسمت ها که می توانست به راحتی به صورت دو بعدی ساخته شود انیمیشن سه بعدی تولید شد. و سعی شد در هر برنامه از 3 تا 5 پلان تلفیقی زنده و انیمیشن نیز استفاده شود.این بخش از برنامه هم با وجود حجم بالای انیمیشن ها، به طور همزمان با فعا لیت های دیگر اجرا شد .

 

گرافیک،وله و تیتراژ:

با اینکه از قسمت های قبل وله های متنوعی وجود داشت ولی برای جلوگیری از تکرار در این سری هم وله های جدیدی تولید شد و همزمان با تولید انیمیشن ها رسیدگی به  ایده تیتراژ ابتدایی نیز در دستور کار قرار گرفت و به تدریج در طول کار شکل گرفته و اجرا شد.

 

 

تصویربرداری:

تصویربرداری مجموعه تصاویر مورد نیاز قسمت های مختلف با توجه به شرایط ویژه پروژه و با مشخص شدن خطوط کلی فیلمنامه از نیمه دوم تیر ماه توسط دو گروه در تهران و شمال کشور آغاز شده و در هر گروه با فعالیت یک کارگردان یک تصویر بردار و یک دستیار ، این مرحله تا هفته دوم شهریور ماه ادامه یافت.

 

تصاویرآرشیوی:

علاوه بر اینکه 13 قسمت اصلی برنامه که به صورت زنده و انیمیشن ساخته شد، به درخواست ناظر پروژه به منظور غنی تر کردن پروژه و همین طور فراهم کردن یک مجموعه تصویری مناسب برای باز بودن دست معلم در هنگام آموزش، برای تعدادی از درس ها بخش هایی در نظر گرفته شد تا با استفاده از منابع تصویری موجود فبلم های کوتاه 2 تا 3 دقیقه ای آماده شود. این بخش ها بر اساس محل های علامت گذاری شده در کتاب و با محتوای هماهنگ با کتاب از روی تصاویر آرشیوی تهیه و تدوین مجدد گردید و برای هر بخش متن جداگانه ای تهیه و پس از تایید سرپرست گروه تالیف  و مولف هر درس صدابرداری شده و مانند بقیه قسمت ها مراحل فنی و کارشناسی آن انجام شد.                                                   

 

تدوین:

همزمان با اجرای انیمیشن ها،با آماده شدن انیمیشن های هر برنامه،بخشهای انیمیشن جداگانه تدوین ودر صورت نیاز اصلاح می شد.به تدریج با آماده شدن بخش های دیگر هر برنامه،تدوین کلی برنامه ها نیز از نیمه دوم مرداد ماه آغاز شد و در 15 شهریور ماه به پایان رسید.

 

 

 

صدابرداری:

همانگونه که قبلا اشاره شد،تطبیق حرکت لب های شخصیت با گفتار در زمان ساخت انیمیشن ها با وسواس زیاد صورت گرفت.بعد از تدوین و تکمیل قسمت ها،گفتار کل برنامه ها در 2 جلسه ضبط و آماده شد و سپس به رایانه انتقال یافت و از نظر همزمانی، با حرکت لب های شخصیت نیز تطبیق پیدا کرد.

 

صداگذاری:

مرحله صداگذاری که از زمان تدوین بخش های مختلف برنامه از اواخر مرداد ماه شروع شده بود در این مرحله تکمیل و در 18 شهریور ماه پایان یافت.

 

 

موسیقی:

با آماده شدن برنامه ها،هر برنامه به صورت یک فایل تصویری و صوتی در اختیار آهنگساز قرار گرفت و برای همه قسمت های برنامه موسیقی ساخته شد .اجرای این مرحله نیز نزدیک به یک ماه به طول انجامید. و آخرین نسخه در 15 شهریور تحویل داده شد.

 

ترکیب صداها:

پس از ساخت موسیقی،کل برنامه ها که قبلا صداگذاری شده بودند،در مدت یک هفته ترکیب شدند.

 

 

کارشناسی پایانی:

به دلیل اینکه در مرحله نگارش فیلمنامه و ساخت برنامه ها نظر مولفان و ناظر پروژه دقیقا لحاظ شده بودودر طول اجرای پروژه نیز،برابر توافق قبلی،ارتباط کاملی با ناظر و سرپرست گروه مولفان وجود داشت ، در زمان اجرای انیمیشن ها نیز رابطه تنگاتنگی بین گروه سازنده و ایشان برقرار بوده،این مرحله تقریبا بدون هیچ اشکال عمده ای در مدت زمان کوتاهی انجام شد و علاوه بر سرپرست گروه تالیف هر مولف نیز فیلم مربوط به درس خودش را بازبینی و تایید نمود.زمان اجرای پروژه،با پایان گرفتن تدوین هر قسمت، سرپرست گروه تالیف و مولف هر برنامه، قسمت مورد نظر را قبل از صداگذاری کنترل کرده و در پایان نیز با اتمام صداگذاری و مراحل فنی،برنامه ها  یک بار دیگر توسط آنان دیده و جز چند اشکال کوچک که به سادگی برطرف گردید ،مجموعه از نظر کارشناسی علمی با مشکلی مواجه نشده وکل 13 قسمت برنامه در 26 شهریور ماه آماده تحویل شد.

  سرپرست گروه علمی آموزشی      دکتر محمود  امانی تهرانی
نویسنده فیلمنامه                         محمد نبی زارعی
برنامه ریز و دستیار اول کارگردان        سهیل بارزگانی
کارشناس آموزشی                        حسن طاهری حسن طاهری
                                                  دکتر زهرا نیک نام
                                                  دوست محمد سمیعی
                                                  عزت السادات حسینی
                                                  مریم انصاری
                                                  سید احمد حسینی
                                                  علا نوری
                                                  بتول فرنوش
                                                  دکتر زهرا مهربان
                                                  حسین الوندی
                                                  رویا نصیری
صداگذاری و ترکیب صداها                علیزضا کمال پور
موسیقی                                     مهدی خیر خواهی
تصویر برداران                                  بهروز صمد مطلق ، محمد بهنام زاده، علی فیض آبادی
سرپرست گروه انیمیشن                بهزاد رجبی پور
طراح کمیک استریپ                       سعید خالقی
گویندگان                                      شوکت حجت       
                                                  حمید رضا آشتیانی پور    
تهیه کننده و کارگردان                      رضا ضیائی دوستان
                                                   شرکت کارامد نورنگار

تهیه شده در                                  معاونت فن آوری اطلاعات و  ارتباطات آموزشی
                                                                     وزارت آموزش و پرورش
                                                                           تابستان 1390